Co zrobić żeby trawnik był zielony?

Idealny, równy i zielony trawnik wokół domu to marzenie wielu osób posiadających ogród i własny dom. W wielu filmach możemy podziwiać wyjątkowo piękne trawniki i sami chcemy takie posiadać. Jednak to marzenie wiąże się z podjęciem wysiłku, który jest związany z pielęgnacja i odpowiednim koszeniem trawy. Trzeba być również cierpliwym czekając na swój zielonkawy dywan. Co można zrobić by go uzyskać? Jakie preparaty i zabiegi będą pomocne? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Przepis na zielony trawnik

Udając się do sklepu ogrodniczego z zamiarem zatroszczenia się o przydomowy trawnik mamy kilka opcji do wyboru. Możemy pójść na skróty i kupić wiecznie zielony trawnik z rolki, który wystarczy rozłożyć na ziemi. Jest on odporniejszy na niekorzystne warunki atmosferyczne niż naturalne źdźbła traw, które zostają zasiane. Niestety w tym przypadku również nie obejdzie się od podejmowania czynności związanych z troską o zieloność. Trawnik z rolki będzie potrzebował regularnego pielęgnowania.

Ponieważ w krótkim czasie jest narażony na wystąpienie nieestetycznego filcu. Inaczej jest w przypadku trawnika z siewu. Tutaj potrzebna jest znacznie większa doza cierpliwości i troski. Po pierwsze, liczy się dobre przygotowanie podłoża pod siew. Trzeba pamiętać o jego spulchnieniu i nawożeniu.

W okresach suszy i upałów podlewanie stanie się codziennością. Należy je wykonywać w wieczornych porach, by nie spisać na straty wyrastających źdźbeł. Intensywne, letnie słońce może je spalić, gdy zostaną nawilżone podczas upalnego popołudnia. Kiedy zauważymy na powierzchni trawnika kłącza i pędy w zbitych formach, mamy doczynienia z filcem, który bezwzględnie trzeba wertykulować. Nie wolno zapominać, o tym że korzenie trawy potrzebują oprócz wody i światła także powietrza do jej prawidłowego rozwoju.

W miesiącach jesiennych, najlepiej na początku października warto poddać glebę pokryta trawą aeracji. To proces polegający na jej napowietrzeniu. Poza tym wszelkie odżywki oraz środki chroniące przed grzybami i innymi szkodnikami są jak najbardziej wskazane.

Gabriela

About Gabriela

Lubi podróżować - szczególnie po Europie. Na śniadanie zjada naleśniki z jagodami - wszystko popija czarną kawą. Popołudniami spaceruje z psem.
View all posts by Gabriela →