Czerwone banany. Właściwości i zastosowanie.

Czerwone banany – Red Dacca, to owoce występujące na terenie Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Do Europy docierają dzięki importowi. Ich charakterystyczna cechą jest oczywiście czerwona barwa skóry, a także niewielki rozmiar oraz spora grubość. Dzięki słodkiemu posmakowi są doskonałym pomysłem na deser lub przekąskę w ciągu dnia. Jakie mają właściwości odżywcze i jak warto je serwować? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Czerwony banan jako składnik diety i nie tylko

Przyglądając się egzotycznemu, czerwonemu bananowi możemy wyróżnić dużą ilość witaminy C, białka oraz wysoką zawartość cennego beta-karotenu. W dodatku posiadają wiele błonnika pokarmowego. Ich minusem jest wysoka kaloryczność, przez co należy uważać na to ile czerwonych bananów jemy w ciągu całego dnia.

W porównaniu z odmiana żółtą, czerwona ma również więcej cukru. Warto spożywać te owoce ze względu na występowanie w ich składzie flawonoidów, które odpowiadają za odporność ludzkiego organizmu wobec wirusów, grzybów i bakterii. Poza tym znajdziemy w nich potrzebne B2, B6, PP. Szukając źródła kwasów foliowego oraz pantotenowego zdecydujmy się na zaopatrzenie lodówki w banany. Jedzenie Red Dacca wpływa korzystnie na wzrok i poziom energii. Zaleca się je sportowcom, którzy mogą spożywać te energetyczne bomby przed i po treningu. Nie trzeba ograniczać się tylko do klasycznego jedzenia opisywanych owoców w postaci surowej. Bardzo dobre są suszone i pieczone banany.

W tym przypadku podbijana jest ich kaloryczność, ale różne formy ich przyjmowania sa jak najbardziej wskazane. Wystarczy dobrze obliczyć zapotrzebowanie energetyczne i zaplanować rozkład kalorii na poszczególne posiłki. Warto dodawać czerwone banany do ciast i owsianek. Urozmaicą skutecznie smak i kompozycje. Zdrowe są także wszystkie koktajle z użyciem tych owoców. Połączenie jarmużu, jabłek i banana to mikstura idealna dla osób dążących do uzyskania szczupłej sylwetki. Skupiając się na tym owocu odnajdziemy go też w kosmetyce. Na półkach drogerii od dawna spotyka się balsamy, mydła, żele pod prysznic, odzywki i szampony do włosów o zapachu bananów.

Ludzie pokochali je w każdej postaci. Natomiast nowość, którą stanowi odmiana Red Dacca podbija ich serca jeszcze skuteczniej niż klasyczna żółta Cavendish.

Gabriela

About Gabriela

Lubi podróżować - szczególnie po Europie. Na śniadanie zjada naleśniki z jagodami - wszystko popija czarną kawą. Popołudniami spaceruje z psem.
View all posts by Gabriela →