Nić dentystyczna czy szczoteczki międzyzębowe?

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Ze względów zdrowotnych, estetycznych i finansowych należy codziennie szczotkować zęby. To czynność, która powinna być wpajana od dziecka. Jej zaniechanie oznacza kłopoty i cierpienie.

Do czyszczenia zębów i jamy ustnej można używać szczoteczek elektronicznych, klasycznych, szczoteczek międzyzębowych i nici dentystycznych. Który z materiałów najlepiej wybrać troszcząc się o zdrowy i biały uśmiech oraz przyjemny oddech?

Dylemat między szczoteczką, a nicią

Szczoteczki międzyzębowe różnią się od klasycznych nie tylko kształtem i wielkością, ale przede wszystkim techniką oczyszczania powierzchni zębowych oraz samej jamy ustnej. Dentyści polecają je głównie pacjentom, jacy muszą nosić aparaty ortodontyczne. Ponieważ szczoteczki te w prosty sposób docierają do trudno dostępnych zakamarków i skutecznie oszyszczają je z resztek pożywienia oraz osadów.

Często dodatkowo tego typu szczoteczki sa wyposazone w dodatkowe substancje p. cynk, które zapobiegają powstaniu niepożądanych bakterii oraz wspomagają procesy remineralizacji szkliwa, które pokrywa nasze zęby. Bardzo trudno jest wyobrazić sobię życie w świecie bez możliwości użycia szczoteczki. Kiedy przyzwyczaimy się do szczotkowania zębów i dziąseł z pomocą opisywanych międzyzębowych szczotek, bardzo niechętnie wrócimy do klasycznych.

Alternatywnym wyborem jest postawienie na nici dentystyczne, które bezwzględnie należy łączyć z obowiązkowym szczotkowaniem zębów z pomocą manualnych szczoteczek. Nici dentystycznych trzeba nauczyć się używać, bowiem bardzo łatwo jest zrobić sobie nimi krzywdę np. przecinając delikatną powierzchnię dziąsła. Nie poleca się ich dzieciom, jakie nie potrafią manewrować pomiędzy przestrzeniami zębowymi.

Zaletą nici jest bardzo skuteczne usuwanie osadu międzyzębnego. Klasyczne szczoteczki nie są w stanie usunąć go tak dokładnie jak nić. Dlatego warto od czasu do czasu przeprowadzić zabieg czyszczenia z ich użyciem. Wniosek z dylematu jest jeden.

Albo decydujemy się na droższe i sprawniejsze szczoteczki międzyzebowe, albo kupujemy klasyczne szczotki do zębów oraz korzystamy z nici dentystycznych.

Gabriela

About Gabriela

Lubi podróżować - szczególnie po Europie. Na śniadanie zjada naleśniki z jagodami - wszystko popija czarną kawą. Popołudniami spaceruje z psem.
View all posts by Gabriela →